Medycyna, zdrowie, uroda, Publikacje

Psychoterapeuta Wrocław

Gdzie zgłosić się po pomoc?

Popularna w Ameryce psychoterapia, w naszym rodzimym kraju wciąż stanowi temat tabu. Mimo licznych kampanii społecznych, które próbują przekonać Polaków, że problemy psychiczne są powszechne i absolutnie nie są powodem do wstydu, ludzie wciąż niechętnie myślą o konsultowaniu swoich obaw i uczęszczaniu na terapię.

Zdecydowanie większy opór w tej kwestii wykazują mężczyźni, którzy z trudem mówią o swoich emocjach, zwłaszcza w obcym środowisku. Kobiety częściej szukają wsparcia wśród koleżanek, chętnie wymieniają się radami lub po prostu opowiadają o swoich bolączkach. Czasem jednak zwykłe wygadanie nie wystarczy. Ciągle zastanawia mnie dlaczego nie potrafimy postawić znaku równości między zdrowiem psychicznym a fizycznym.

Wizyta u psychoterapeuty

Dla przeciętnego Kowalskiego nie stanowi problemu wizyta u dentysty z powodu bólu zęba czy skierowanie się do szpitala ze złamaną ręką. Wciąż jednak nie szukamy pomocy, gdy odczuwamy chroniczny smutek, czujemy „że coś jest nie tak”- niby wszystko jest ok, ale nie potrafię się z tego cieszyć i wiele podobnych symptomów utrudniających codzienne życie.

Od dawna wiadomo, że psychika i ciało, to psychofizyczna całość. jeśli jedno szwankuje, to drugie też zaczyna mieć kłopoty. Bez harmonii psychicznej, trudno uzyskać zdrowie. Tak jak lekarz uzdrawia chory organizm, tak psychoterapeuta Wrocław leczy naszą duszę. Tak jak pierwszy, tak i drugi kończy odpowiednie studia i dodatkowe szkolenia, by profesjonalnie móc pomagać.

Psycholog vs psychoterapeuta

Warto zaznaczyć różnicę między psychologiem a psychoterapeutą.  Pierwszy może zdiagnozować nasz problem, udzielić interwencji kryzysowej, udzielić porady, natomiast przeprowadzić terapię może tylko wykwalifikowany psychoterapeuta z certyfikatem.

W zależności od szkoły, którą ukończył może poprowadzić leczenie w specjalistycznym nurcie: psychodynamicznym, poznawczo- behawioralnym, psychoanalitycznym, gestalt, systemowym (terapia dla rodzin), humanistycznym i innym. Decyzja o podjęciu terapii jest bardzo ważnym krokiem, który poprowadzony przez wykwalifikowanego specjalistę z udziałem zmotywowanego pacjenta może przynieść bardzo dużo korzyści.