Publikacje

Projekty domów z bali – czy warto?

Domy z bali stają się coraz popularniejsze w naszym kraju. Jednym z ciekawszych rozwiązań są domy z bali izolowane. Cechują się tym, że nie potrzebują użycia bali pełnych, lecz wystarcza pół bale. Takie domy z bali stawia się na lekkiej konstrukcji szkieletowej i okłada półbalami z zachowaniem węgłów z bali pełnych.

Projekty domów z bali

W naszym kraju najczęściej buduje się domy jednorodzinne, przy budowie których używa się bali o grubości 70 albo 90 mm. Musimy wtedy stosować docieplenia. Jeżeli chcemy zachować elewację domu z bala docieplenia powinny być wykonane po wewnętrznej stronie ściany. Nie należy stawiać docieplenia po wybudowaniu budynku, ponieważ nie umożliwia to zachowanie ciągłości folii. Jeżeli nie zastosujemy się do tego faktu, to domy bez ciągłości folii znacznie szybciej będą traciły ciepło. Oprócz tego narazi to nasz dom na powstawanie wilgoci, co przyspieszy proces jego starzenia i destrukcji.

Należy zatem najpierw postawić lekkie ściany, które będą obłożone po zewnętrznej stronie folią wiatroizolacyjną. Później trzeba wykończyć je konstrukcją z bali. Roboty przeprowadzone w takiej kolejności usprawnią cały proces i zabezpieczą przed negatywnym działaniem efektów zewnętrznych. Rodzajem bali, który nie wymaga docieplenia wewnętrznego będą elementy naśladujące pełny bal. Będą się składały z dwóch desek, które wewnątrz mają piankę poliuretanową. Na naszym rynku spotkamy również bale z otworem przewierconym na całej długości. Takie otwory zapewniają dużo lepszą izolację naszego bala.

Domy drewniane – rozwój technologii

Domy z bali (zobacz projekty), które buduje się w naszym kraju z upływem czasu stają się coraz lepsze. Świadczy o tym wiele statystyk i opinii konsumentów. Jesteśmy nastawieni na projekty z zagranicy i takie same domy, jakie możemy spotkać z Niemczech czy w Szwecji. Polakom coraz bardziej podobają się domy z bali, gdyż przemawia za tym cała masa pozytywnych aspektów. Staram się przytoczyć kilka z nich.

Mianowicie domy z bali są zdrowsze niż murowane. Udowodniono, że poprawiają nastroje i ogólne zdrowie mieszkańców. Oprócz tego koszt ich budowy jest stosunkowo dużo tańszy od murowanych. Czas budowy również jest nieporównywalnie krótszy niż domu murowanego. Budowa polega na zmontowaniu ze sobą wszystkich gotowych elementów, które przywieziono uprzednio na plac budowy. Wszystko jest w gotowych częściach, które są zawarte w projekcie dlatego nie ma możliwości żeby coś zepsuć. Fachowcy na pewno uporają się z budową w maksymalnie kilka tygodni.

Wielu moich znajomych, którzy chcą postawić dom po długich rozważaniach zdecydowało się na budowę domu z bali. Naprawdę wszystkie argumenty za tym przemawiają. Wiele firm budowlanych oferuje już usługę montażu i wykończenia takiego domu. Z dachem oraz dociepleniem nie ma również żadnego problemu. Jeżeli chodzi o dach, to w domu z bali można z powodzeniem zastosować takie same systemy dachowe jak w domach murowanych. Podobnie jest z ociepleniem budynku. Wszystkie systemy izolacyjne i w tym przypadku z powodzeniem zdają zadanie.