Za pomoc przy wycenie samochodu, przy sporze z ubezpieczycielem oraz przy ocenie wartości szkody odpowiedzialny jest najczęściej rzeczoznawca samochodowy. Jak pokazują statystyki, aż 90% kwoty odszkodowań wypłacanych przez ubezpieczycieli w naszym kraju jest zaniżanych. Właśnie choćby z tego powodu warto, jest skorzystać z pomocy uprawnionego rzeczoznawcy samochodowego. Jest to osoba specjalizująca się w wycenie pojazdów. Jego pomoc jest bardzo przydatna w sytuacji gdy następuje konieczność wyceny szkód powstałych wskutek kolizji. Rzeczoznawcy współpracują również z organami państwowymi np.sądami. Przygotowują oni wtedy opinie na zlecenie organów sprawiedliwości.
Aby móc zostać rzeczoznawcą trzeba spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim osoba chcąca zostać rzeczoznawca musi posiadać co najmniej wykształcenie średnie oraz doświadczenie dwuletne w branży motoryzacyjnej. Oprócz tego musi posiadać prawo jazdy kategorii A, B, C1, Coraz wpis na listę rzeczoznawców samochodowych. Osoba chcąca zostać rzeczoznawcą samochodowym nie może być karana za popełnienie przestępstwa umyślnego.
Kiedy sięgać po pomoc uprawnionego rzeczoznawcy samochodowego?
Pomoc rzeczoznawcy (znajdź w Wałbrzychu) może się przydać podczas zakupu samochodu używanego z kraj oraz zza granicy. Weryfikuje on dla nas czy samochód jest powypadkowy i ocenia ogólny stan. Warto skorzystać z jego pomocy w szczególności gdy kupujemy samochód o dużej wartości. Rzeczoznawcy pomagają również podczas dochodzenia prowadzonego przez ubezpieczalnie. Z jego pomocą wycenimy stan samochodu zgodnie ze stanem faktycznym, co może pozwolić uzyskać nam większe odszkodowanie. Pomaga on ustalić stan techniczny samochodu i wycenia, ile mogą kosztować naprawy.
Co przygotować przed spotkaniem z rzeczoznawcą?
Proces ekspertyzy jest procesem czasochłonnym, dlatego warto wcześniej przygotować odpowiednie dokumenty, aby ułatwić i przyśpieszyć ten proces. Istotnymi dokumentami mogą się okazać: zdjęcia z miejsca wypadku, notatki policyjne, dokładny opis zdarzenia, spis usterek oraz wyceny zlecone przez instytucje ubezpieczeniowe. Mając przygotowane te dokumenty, rzeczoznawca wykona swoją pracę lepiej i szybciej.