Obecnie każde dziecko musi podróżować samochodem w specjalnie do tego celu stworzonym foteliku. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku noworodków i niemowlaków w pierwszym roku ich życia. Najczęściej najmłodsze dzieci jeżdżą w foteliku przeznaczonym dla dzieci o wadze od 0 do 13 kg, popularnie zwanym nosidełkiem dla dziecka. Jaki powinien być nosidełko fotelik dla noworodka?
Nosidełko fotelik dla noworodka – zalety
Fotelik nosidełko dla noworodka ma sporo zalet. Przede wszystkim foteliki te są stosunkowo lekkie, a do tego wyposażone w wygodny uchwyt umożliwiający przenoszenie. Dzięki temu bez większego problemu można w nim przetransportować dziecko z domu do samochodu lub na odwrót. Dziecko można wygodnie ułożyć w foteliku, zapiąć pasami, przykryć kocykiem i dopiero wtedy przetransportować do samochodu.
Fotelik dla noworodka pozwala na przewożenie w nim dziecka w wieku od urodzenia do około roku. Nosidełka są też wyposażone w specjalne wkładki dla noworodka, dzięki czemu nawet najmłodsze dziecko ma w foteliku odpowiednią pozycję. Gdy dziecko nieco podrośnie, to wkładkę dla noworodka się wyciąga, dzięki czemu dziecko ma trochę więcej miejsca.
Nosidełko dla noworodków w większości przypadków można również zamontować w stelażu od wózka 2 w 1, wystarczy jedynie dokupić specjalne adaptery, które kosztują stosunkowo niewiele.
Sposoby montażu fotelika w samochodzie
Fotelik przeznaczony dla najmłodszych dzieci może być montowany w samochodzie na dwa różne sposoby. Po pierwsze można do tego celu wykorzystać pasy samochodowe. Drugą opcją jest montaż na specjalnej bazie zamocowanej w samochodzie przy pomocy systemu ISOFIX.
Pierwsze rozwiązanie jest tańsze i pozwala na montaż fotelika właściwie w każdym samochodzie. W przypadku drugiego rozwiązania musimy się upewnić czy nasz samochód wyposażony jest w ISOFIX. Druga opcja jest również znacznie droższa, gdyż oprócz samego fotelika należy dokupić również bazę, ale z drugiej strony jest wygodniejsza i szybsza.
Nosidełko dla dzieci montuje się w samochodzie wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. W przypadku tak małych dzieci niedozwolone jest przewożenie ich przodem do kierunku jazdy, gdyż jest to niebezpieczne dla ich zdrowia.