Publikacje

Dlaczego dobra piżamka dla dziecka ma znaczenie?

Sen w życiu dziecka pełni ogromną rolę. Obok odpowiedniej diety, odpowiednia ilość godzin i jakość snu jest niezbędna, aby pociecha mogła prawidłowo się rozwijać. Istnieją jednak czynniki, które mogą zdecydowanie pogorszyć chwile przeznaczone na odpoczynek. Są nimi chociażby hałasy w domu czy za oknem, zbyt niska lub wysoka temperatura, niewygodne łóżeczko i niedopasowana odzież. Zwłaszcza ta ostatnia stanowi ogromny problem. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?

Czym jest piżamka przejściowa?

Piżamka przejściowa to element ubioru dziecka, który, zgodnie z nazwą, ma służyć małemu człowiekowi jedynie podczas okresu, w którym zmieniają się jego nawyki dotyczące spania. Z czasem nasza pociecha odczuwa coraz większą potrzebę poruszania rączkami podczas odpoczynku. Noworodkom i niemowlętom zwykle wygodniej jest spać w becikach, w których ręce ściśle przylegają do materiału, dzięki czemu czują się bezpiecznie i przypomina im to środowisko, z jakim miały do czynienia w brzuchu swojej mamy.

W pewnym momencie dziecko pragnie jednak doświadczać świata za pomocą dotyku, również w czasie snu. Odpowiednim rozwiązaniem będzie w takim przypadku piżamka przejściowa, która umożliwia dziecku ruchy rączkami wtedy, kiedy śpi.

Jak wygląda piżamka dla dziecka?

Piżamka przejściowa dla dziecka ma formę rozsuwanego kombinezonu. Istnieją różne modele takiej odzieży – część z nich posiada osobne nogawki na nóżki, inne przypominają materiałowy worek, w którym umieszcza się pociechę. Mają zwykle także odpinane „skrzydełka”, dzięki czemu zmiana sposobu spania nie będzie dla maluszka szokiem.

Kiedy uznamy, że jest mu wygodnie spać ze swobodnymi rączkami, możemy odpiąć skrzydełka i pozwolić dziecku odpocząć w wybranej przez niego pozycji. Dodatkowo, piżamki przejściowe są ciepłe, otulają maluszka, dzięki czemu z powodzeniem mogą zastąpić kocyk czy pościel.

Przejściowa piżamka – kiedy zacząć używać?

Powinniśmy zacząć rozważać zakup i użycie piżamki przejściowej, kiedy zauważymy, że nasza pociecha czuje się coraz bardziej niekomfortowo w otulaczu nocnym. Innym sygnałem do zmiany odzieży nocnej dla dziecka jest to, że zaczyna intensywnie obracać się z pleców na brzuszek lub odwrotnie. Trzeba być wyjątkowo czujnym, gdyż ten moment może przyjść szybciej, niż się spodziewamy. Choć wielu rodziców jest przeciwnych użyciu piżamki przejściowej dla dzieci, uważając to za niepotrzebny wydatek, to warto jednak zadbać o komfort naszej pociechy.

Być może maluszek będzie spał w piżamce przejściowej dość krótki czas, jednak dobra jakość snu jest w tym przypadku zdecydowanie ważniejsza niż dodatkowy wydatek. W końcu chodzi o jego prawidłowy rozwój.

Cechy idealnej piżamki przejściowej dla dziecka

Dowiedzieliśmy się, czym jest piżamka przejściowa, z jakich elementów się składa i kiedy powinniśmy ją zakupić. Jednak nie każdy model sprawdzi się w przypadku naszej pociechy. Zwróćmy szczególną uwagę na materiał, z jakiego piżamka została wykonana. Musi być on nieuczulający, co jest istotne zwłaszcza w przypadku dzieci z alergiami. Odzież nocna dla maluszka powinna być także lekka, ciepła i zapewniająca odpowiednią wentylację. Najlepiej dobrać piżamkę przejściową, która będzie nieco większa od naszej pociechy, co pozwoli jej na swobodę ruchów. Dobrym pomysłem jest zakupienie piżamki w pastelowych kolorach i bez rzucających się w oczy wzorów, co może zapobiec rozdrażnieniu u dziecka.

Pierwsze miesiące i lata życia dziecka to niezwykle ważny czas. Na rodzicach spoczywa ogromna odpowiedzialność za jego rozwój. Muszą oni wziąć pod uwagę wiele czynników, między innymi dobry jakościowo sen. Pomoże w tym dobór odpowiedniej odzieży. Warto skorzystać z rad zawartych w tym artykule, aby zapewnić naszemu dziecku jak największy komfort.

Zobacz na LoveToDream.pl